Rui Hachimura, Lakers’a Grizzlies karşısında ihtiyaç duydukları şeyi veriyor

Badem

Member
MEMPHIS, Ten. —

FedExForum’daki görüşme odasından misafir soyunma odasına giden kısa bir yürüyüşte, Rui Hachimura kariyerinin önemli noktalarından oluşan zihinsel kataloğunu gözden geçirdi.

Bulduğu hiçbir şey, Pazar günü Lakers’ın play-off açılış maçında yaptıklarını aşamadı. Oynadığı takımı ve neyin tehlikede olduğunu göz önünde bulundurarak, şimdi ilk tur serilerinin 1. maçında Memphis Grizzlies’e karşı 128-112 galibiyetindeki performansını kariyerinin en iyisi olarak saydı.

Hachimura Japonca, “Büyük sahneyi gerçekten seviyorum,” dedi. “Böyle bir yerde gelişebileceğimi hissediyorum. Daha fazlasını verebilmem hoşuma gidiyor.”

Bir Lakers yedeğinin playoff maçında Mychal Thompson’ın 35 yıllık sayı rekorunu 29 sayı ile eşitlemeden önceki gece uyuyamadı.

Gergin değildi.

“Heyecanlandım” dedi.

Kim biliyordu? Oyunlarda ortadan kaybolmasıyla tanınan Japon taşralı oyuncu, aslında kritik anlarda topun elinde olmasını istiyor.

Bu, bazen küçük oynayan 1,8 metrelik bir forvet, bazen bir adım gerideymiş gibi görünen atletik bir mucize, çok çeşitli becerilere sahip ve bazen hiçbirini sergilemeyi başaramayan bir oyuncu olan Hachimura’nın paradoksu.

Genel menajer Rob Pelinka, Lakers’ın Washington Wizards’ın yapamadığı şeyi ortaya çıkarabileceği umuduyla, takas son tarihinden önce eski 9 numaralı genel seçimi aldı.

Hachimura Pazar günü onları 14 şutun 11’ini, altı üçlükten beşi de dahil olmak üzere batırarak ödüllendirdi. Ayrıca sahada oynadığı 29’dan fazla dakikada altı ribaund aldı.

Çıkış performansı sanki birdenbire ortaya çıkmış gibi hissettirdi ama durum bu değildi. LeBron James’in sözlerinin rehberliğinde ve geçen ay yedek kulübesinde oturmaktan ilham alan Hachimura, son haftalarda güvenilir bir katılımcıya dönüştü; bu, teknik direktör Darvin Ham’ın onu Minnesota Timberwolves’a karşı ön eleme oyununu kapatmak için kullanmasına yetecek kadar geldi. Pazar günü boz ayılar.

25 yaşındaki Hachimura, yaz aylarında kısıtlı bir serbest oyuncu olacak, ancak gelecek sezon Lakers’a dönmek istediğini söyledi.

“Elbette,” dedi. “Ama bu takıma bağlı ve hala play-off’larımız var.”

Gonzaga’ya kaydolduğu andan itibaren Hachimura’ya daha agresif olduğu söylendi. Washington’da ve Lakers’ta benzer tavsiyeler aldı.

“İlk geldiğinde görebiliyordunuz, LeBron’un etrafında parmak uçlarında dolaşmaya çalışıyordu ve [Anthony Davis]dedi Ham.

Daha az saygılı olmaya teşvik James ve Davis’ten geldi.

“Onun nasıl bir oyuncu olduğunu, ne olabileceğini görüyorum ve sadece kulağında kalmaya, ona olumlu motivasyon, olumlu mesajlar vermeye, takımımız için ne kadar önemli olduğunu bilmesini sağlamaya ve başarıya ulaşmamıza yardımcı olmaya çalışıyorum.” Ulaşmak istediğimiz hedefin büyük bir parçası olmalı,” dedi James. “Ve olmak istiyor.”

Hachimura, James ve Davis’in onunla konuşma şeklinin kendisine bakış açısını değiştirdiğini söyledi.

Hachimura, “Bana ‘Daha fazla çekim yap’ diyorlar,” dedi.

James sana daha fazla ateş etmeni söylediğinde, Hachimura içten bir kahkahayla, “Ateş etmelisin,” dedi.

Grizzlies’e karşı 1. maçtan önce Hachimura, James ve Davis’in kendisine “yeşil ışık” yaktığını söyledi.

Lakers’ın oyunun kontrolünü ele geçirdiği üçüncü çeyrekte, Hachimura takımın 37 sayısının 12’sini atarak üçünü de yaptı.

“Dinliyor,” dedi Ham. “Film izliyor. Onunla film seanslarında bazı şeylerin altını çizdik. Bu emeğin meyvesini görüyor. Ona dışarı çıkıp özgür ol, agresif ol dedim. Bu takımda yapabileceğiniz tek hata, rekabet etmemek ve takım arkadaşlarınızla birlikte oynamamaktır.”

Lakers forveti Rui Hachimura Pazar gününü 29 sayı ile tamamladı ve altı üçlük atışından beşini yaptı.

(Brandon Dereotu / Associated Press)

Hachimura’nın rekabet gücü, üç hafta önceki bir olayla keskinleşti. Chicago Bulls’a karşı iç sahada oynanan bir maçta, sağlıklı bir Hachimura tüm maç boyunca yedek kulübesindeydi.

Ham, “O DNP bendendi,” dedi.

Ham daha sonra ona, James o gün sakatlıktan döndüğü için rotasyondan çıkarıldığını açıkladı. James maçtan sadece birkaç saat önce oynamaya karar verirken, Ham’ın Hachimura’yı dahil etme planlarını yeniden yapmak için yeterli zamanı yoktu.

Yine de Hachimura üzgündü.

Hachimura, “Böyle bir şey benim başıma hiç gelmedi,” dedi. “Bunu daha çok yapmam gerektiğini düşündüm.”

Hachimura normal sezonu 13 sayı ve 23 dakikaya yakın ortalama yakaladığı beş maçlık sağlam bir uzatma ile kapattı.

Motivasyonunun bir kısmı daha kaygısızdı.

1. Maçtan bir gün önce Davis ve Austin Reaves, Hachimura’ya smaçlarının kalitesi hakkında alay ettiler.

Davis, “Washington’dayken üzerime smaç yaptığına dair bu klibi telefonuna kaydetmiş,” dedi. “Austin’i her zaman gösteriyor. Aslında bu bir hücum faulüydü. Yüzüme dirsek attı.”

Davis kıkırdadı.

Davis, “Ama ona, ‘Sizin smaç paketiniz elit değil, sadece normal smaçlar yapıyorsunuz’ gibi, bu konuda zor anlar yaşattık,” dedi.

Hachimura, onlara “Bakın, bu dizi benim bir tane olacak” dediğini söyledi.

Dördüncü çeyreğin açılış dakikalarında, şeride girerek ve NBA’de yılın öngörülen savunma oyuncusu Jaren Jackson Jr.’ın üzerine smaç bastı.

Davis, “Harika bir tane vardı,” dedi.

O anda, o maçta Hachimura, Lakers’ın olabileceğini tasavvur ettiği oyuncuydu.