Pau Gasol’un emekli forması Kobe Bryant’ın yanında hak ettiği yeri alıyor

Badem

Member
O nihai kanat adamdı, en iyi yardımcı aktördü, mükemmel bir tamamlayıcıydı.

Pau Gasol yedi Lakers sezonunu Kobe Bryant’ın gölgesinde geçirdi, kaba meydan okumaları kabul etti, saçma sapan lafları özümsedi, çok daha ünlü meslektaşını iki NBA şampiyonluğu yaratarak yüceltmek uğruna kendi egosunu gömdü.

Her Lakers taraftarı, Bryant’ın 8 ve 24 numara giydiğini biliyordu. Gasol’un 16 numara giydiğini çok az kişi biliyordu.

Şimdiye kadar. Artık biliyorlar. Sonsuza dek bilecekler. Gasol’un numarasının Salı gecesi en alışılmadık ama anlaşılır nedenlerle kullanımdan kaldırıldığı Crypto.com Arena kirişlerinde görkemli bir hatırlatma asılı kalacak.

Kobe Bryant’ın en iyi takım arkadaşıydı. Sinerjilerini en büyük üç sezonuna katkıda bulunmak için kullandı. 2008’den 2010’a kadar NBA Finallerine yapılan bu üç arka arkaya yolculuk, bu iki şampiyonlukla sonuçlandı.

Pau Gasol, Salı gecesi Lakers formasıyla emeklilik töreninde Vanessa Bryant ile konuşurken kızı Elisabet Gianna Gasol’u kucağında tutuyor.

(Luis Sinco / Haberler)

Pau ve Kobe artık sonsuza dek bir ikili.

Taraftarlar “Ko-be, Ko-be, Ko-be” sloganları attı.

Taraftarlar “Pau-Gasol, Pau-Gasol” sloganları attı.

Lakers’ın Memphis Grizzlies galibiyetinin devre arasında, Gasol’un forması arena raflarında açıldığında, yavaş yavaş Bryant’a ait bir formanın yanında göründü. Bir takım elbise ve iki şampiyonluk yüzüğüyle orta sahada duran Gasol ağladı.

Gasol yedi dakikalık konuşmasında, “Buradaki tüm yüzleri görmekten bunaldım,” dedi. Ama görmediğim kişi ve yüzden bahsetmeden geçemeyeceğim. Beni yükselten ve … beni daha iyi bir oyuncu ve genel olarak daha iyi bir adam olmaya zorlayan kardeş. Çoğumuz gibi ben de onu çok özlüyorum. Onu seviyorum. Keşke burada Gigi ile birlikte olsaydı.”

Gasol, karanlık arenada yüksekte asılı duran iki yanan formaya baktı.

“Seni seviyorum kardeşim” dedi.

Lakers'ın eski yıldızı Pau Gasol'un emekli forması Salı günü devre arası töreninde ortaya çıktı.

Lakers’ın eski yıldızı Pau Gasol’un emekli forması Salı günü devre arası töreninde ortaya çıktı.

(Luis Sinco / Haberler)

Tören, Kobe’nin ölümünden bu yana ilk kez sahada olan Vanessa Bryant’ın videolu tanıtımıyla uygun bir şekilde başladı.

“Pau özel… bir takım arkadaşı, bir erkek ve bir arkadaş olarak,” dedi.

Daha sonra dikkati, Bryant’ın Gasol için bu geceyi ürkütücü bir şekilde tahmin ettiği eski bir videoya yöneltti. Sadece, ilişkilerinde bir kez daha Bryant’ın gündemi belirlediği anlaşılıyor.

Bryant, videoda Gasol için “Emekli olduğunda numarası raflarda olacak” dedi. “Pau olmadan Lakers’ın o iki şampiyonluğu olmaz… bunu biliyoruz, bunu herkes biliyor. Orta sahada konuşmasını yapacağı günü iple çekiyorum.”

Mücadeleyle başlayıp kucaklaşmayla biten müthiş bir kardeşlikti. Bir süper yıldızı geliştiren ve bir hanedanı kurtaran bir ilişkiydi.

Gasol, Şubat 2008’de basketbol tarihindeki en büyük anlaşmalardan birinde Lakers’a takas edildiğinde – Mitch Kupchak onu Kwame Brown ve denenmemiş bir Marc Gasol karşılığında Memphis’ten çaldı – Bryant hâlâ takımın çürüyen kadrosu hakkında deliriyordu.

Bryant bir takas talep etmişti. Başka bir yıldız talep etmişti. Geçen yaz, Newport Beach’teki bir bakkalın otoparkında, yabancılara, Lakers’ın büyük ölçüde gelişecek bir şey yapmaması durumunda Pluto’da oynamayı tercih edeceğini söyledi.

Bryant’ı dünyaya geri getirenin Gasol olduğu ortaya çıktı. Bryant’ın kariyerinin geri kalanında Lakers forması giymesine yardım eden Gasol’du. Lakers’ın bir kez daha Lakers olmasına yardım eden Gasol’du.

Elbette Mamba Zihniyetinde eğitim aldığında.

Pau Gasol, Salı günü Lakers formasıyla emeklilik töreninde Crypto.com Arena kalabalığına hitap ediyor.

Pau Gasol, Salı günü Lakers formasıyla emeklilik töreninde Crypto.com Arena kalabalığına hitap ediyor.

(Luis Sinco / Haberler)

Gasol, Memphis’te bir yıldızdı ama şampiyon değildi. Takımları, sezon sonrası üç serisinin her birinde süpürüldü. Boyanın içinde itilip kakılmakla ünlüydü. Halk ona “Ga-yumuşak” derdi.

Bryant hemen takma adın üzerine atladı. Shaquille O’Neal ile asla çalışamayacağı şekilde Gasol ile çalıştı. Gasol onunla savaşmadı, kucakladı. Gasol duvar örmedi, sünger çekti.

“[Kobe] Gasol, bana kesinlikle ilham verdi ve olabilecek en iyi oyuncu olmak için gerekenleri gösterdi – iş ahlakı, adanmışlık, bu konudaki zihniyet, “dedi Gasol.

Bryant başlangıçta fizikselliğine saldırdı, Gasol mücadele etti ve sıkılma daha da kötüleşti. Lakers, ilk sezonun geri kalanında Gasol ile 27-9 galip gelse de, Bryant, Gasol’un şampiyonluğa hazır olmadığını biliyordu ve onun üzerinde durmadan çalıştı. Gasol, Kevin Garnett tarafından zorbalığa uğradığı 2008 Finalleri sırasında Bryant’ın kendisini taciz etmesine katlandı. Bryant’ın 2008 Olimpiyatlarında kendisini dümdüz etmesine ve ardından 2008-09 eğitim kampının başlangıcında İspanyol takım liderinin koltuğuna ABD altın madalyasını koyarak onunla alay etmesine karşı koymuştu.

Gasol, Orlando’da bir Final galibiyetiyle sonuçlanan 2009’daki bir playoff turunda Lakers’ın üstün gelmesine yardım etmek için nihayet güçlendi, ardından 2010’da gerçekten bir faktör haline geldi.

Oklahoma City karşısında birinci tur seri galibiyetini kesinleştirmek için son saniyelerde galibiyet sepetini attı, ardından Finallerin 7. Maçında Celtics’e karşı büyük boy gösterdi.

Pau Gasol, Salı günü yapılan devre arası töreninde forması emekli olurken gözyaşlarını sildi.

Pau Gasol, Salı günü yapılan devre arası töreninde forması emekli olurken gözyaşlarını sildi.

(Luis Sinco / Haberler)

Garnett’e bakarken, 18 ribaund ve iki blokla 19 sayı kaydetti. Bryant’ın zorlandığı bir maçta Gasol parladı ve dönüşüm tamamlandı.

2011-12 sezonu başlamadan önce Lakers, Gasol’u Houston’a göndermeye çalıştı. Takas ünlü bir şekilde veto edildi, ancak Gasol derinden yaralandı ve serbest oyuncu olarak ayrılmadan önce üç sıradan Lakers sezonu daha oynadı.

Ama geri döndü, sonunda katkılarından dolayı takdir edildi, sonunda nasıl katkıda bulunduğundan dolayı takdir edildi, takımın tartışmasız en büyük yıldızına layık bir rol arkadaşı olarak onurlandırıldı.

Artık bir zamanlar bağlantıları ile fethettikleri Lakers sahasının üzerinde birlikte yüzecekler, Pau Gasol, No. 16, Kobe Bryant’ın yanında, No. 24, sadece yukarı bakın.